logo

Telefon: +420 774 241 221

Email: info@skolicicentrumcr.cz

Jak uspět při pracovním pohovoru v cestovní kanceláři

Delegáti i průvodci jsou lidé, kteří nelení a posílají životopisy, ptají se, zjišťují…Nenechte se připravit o své vysněné místo čekáním na „správný čas“.

Jedna velká česká cestovní kancelář zaměstnává přes 100 delegátů a průvodců a není jediná…

V ČR je aktivních více jak 1000 cestovních kanceláří, z toho 4 disponují počtem průvodců a delegátů vyšším než 100.

Počet průvodců a delegátů je vysoký. Většina z nich, dříve či později, přestane toto povolání vykonávat. Důvodem bývá touha po založení rodiny a stabilního zázemí, jako i nutnost stálého platu.

Bohužel i syndrom vyhoření bývá velmi častý.

Postup při oslovování cestovní kanceláře

 1. Napište životopis a průvodní dopis. Životopisy pište výstižné a ne předlouhé. Do cestovních kanceláří přichází i několik životopisů denně a vy máte cca 5 sekund na to, abyste svým životopisem HR specialistu zaujali. CV není slohové cvičení – Text musí být strukturovaný. Neměl by mít víc než dvě strany, ale se stručností to ani nepřehánějte. Žádné pravopisné chyby. CV musí zaujmout na první pohled – Dbejte na přehlednost a grafickou úpravu životopisu.
 2. K základním údajům, vzdělání a pracovních zkušenosti uveďte vaši jazykovou vybavenost a úroveň jazyků. Pokud jste cestovali či pobývali v cizině delší dobu, uveďte to. Máte zkušenost s prací s lidmi, zmiňte ji. Mezi záliby nezapomeňte uvést cestování – uveďte místa, které jste procestovali. Uveďte studium v zahraničí, speciální vzdělávací programy, odborné prezentace. Popište téma své diplomové práce. Pokud uvedete, že ovládáte cizí jazyk, čekejte, že Vás vyzkouší.
 3. Kontaktujte cestovní kanceláře – zasílejte emailem
 4. Nebojte se oslovit více cestovních kanceláří
 5. Kdy?

A, po skončení sezóny – říjen, listopad – Buďte mezi prvními

B, prosinec, leden – Budete mít velké šance

C, únor, březen – Oblíbené měsíce výběrů a „dovýběrů“

D, duben, květen – Sezóna je za dveřmi, poplach na poslední chvíli mezi CK, kteří ještě nemají
své delegáty.

E, během sezóny – Hodně nováčků se bojí v tyto měsíce oslovit CK, ale bývají to měsíce, kdy
CK nové delegáty potřebují a hledají – Nespokojenost s delegátem, navyšování kapacit, atd.

 1. Na pracovní pohovor choďte připraveni. Na recepci firmy byste měli být 5 minut před začátkem pohovoru. Nepodceňujte rozsáhlé kancelářské komplexy. Než dorazíte z centrální recepce do firemní, může uběhnout i 10 minut.
 2. Prostudujte si katalog a informace o dané CK. Co víte o naší společnosti a pozici, na kterou se hlásíte? Je to možná k nevíře, ale tato banální otázka pořád spoustě uchazečů způsobuje zrychlený tep. Zjistěte si proto ještě před pohovorem více než základní informace o firmě: historii, portfolio produktů, významné klienty, plány do budoucna a podobně.
 3. Na pohovor přijďte slušně oblečení, džíny nejsou vhodný oděv. Personalista si o uchazeči dělá obrázek už během prvních 30 vteřin, kdy zájemce vezme za kliku, vejde do místnosti a řekne Dobrý den. Tedy dlouho předtím, než stihne promluvit o svých zkušenostech a dovednostech. Nepodceňujte tedy, co máte na sobě a jak vypadáte.
 4. Před vstupem do místnosti vypněte mobil a vyplivněte žvýkačku. Usmívejte se, personalistovi a dalším lidem při pozdravu přátelsky podejte ruku (pozor na stisk á la leklá ryba nebo á la gladiátor). Neskákejte personalistovi do řeči – naopak jej nechte, ať určuje tempo pohovoru.
 5. I když nemáte žádné zkušenosti, máte velkou šanci. Odůvodněte, proč se ucházíte o místo delegáta. Zmiňte, proč rádi cestujete a čím Vás přitahuje daná země.

 

                         Velké nadšení a dobrý osobní dojem Vám pomůže k Vámi vysněnému povolání.

                                                                              PŘEJEME VÁM HODNĚ ŠTĚSTÍ

Comments are closed.
Working Hours

 • Monday9am - 6pm
 • Tuesday9am - 6pm
 • Wednesday9am - 6pm
 • Thursday9am - 6pm
 • Friday9am - 6pm
 • SaturdayClosed
 • SundayClosed
Teachers

Charlie Brown
Web Designer
My name is Ruth. I grew up and studied in…
Jackson James
Web Designer
Praesent varius orci at erat lobortis lacinia. Morbi lectus metus,…