logo

Telefon: +420 774 241 221

Email: info@skolicicentrumcr.cz

Založení živnostenského listu pro výkon povolání průvodce/delegát

Je to jednodušší, než si myslíte. Od roku 2008 je Průvodce cestovního ruchu živnost volná.

Kontaktujte příslušný živnostenský úřad v místě trvalého bydliště a po splnění obecných podmínek získáte živnostenské oprávnění (výpis ze živnostenského rejstříku).  Máme-li živnostenský list z minula, používáte jej jako dřív, je stále platný.

Obecné podmínky pro živnostenské oprávnění

Pokud chcete získat jakoukoliv živnost, musíme kromě podmínek, které jsou specifické pro některé konkrétní živnosti, splňovat podmínky všeobecné, tedy bezúhonnost a plnou svéprávnost.

Musí Vám být minimálně 18 let a musíte být způsobilý/á k právním úkonům.

Bezúhonnost si úřad ověří sám v trestním rejstříku.

Kolik stojí živnost

Poplatek činí 1000 Kč za ohlášení živnosti při vstupu do živnostenského podnikání, přitom volná živnost sdružuje celou řadu činností. Pokud ohlašujeme další živnost nebo dalších více živností, zaplatíme 500 Kč.

Další informace

Od roku 2008 je průvodcovská činnost zařazena mezi živnosti volné. Pro provozování těchto činností není stanovena odborná způsobilost a žadatel o danou živnost ji tedy již nemusí prokazovat.

Průvodci se ale musí v některých zemích EU (například v Rakousku, Itálii, Španělsku) registrovat. Cizinci provozující průvodcovskou činnost v Čechách takové povinnosti nemají a není o jejich činnosti žádná evidence.

Výkon průvodcovské činnosti je upraven odlišně v každé zemi. Průvodcovská činnost je v 15 zemích EU vázána na odbornou způsobilost, v dalších zemích EU je činnost průvodců živností volnou.

V členských zemích EU lze průvodcovské služby poskytovat přeshraničně. Žadatel ze země, kde je činnost průvodce cestovního ruchu volnou živností, jako je tomu od roku 2008 u nás, musí v cizině doložit, že průvodcovství vykonává alespoň 2 roky v období posledních 10 let. Uvedené osvědčení vydává občanům ČR odbor živností Ministerstva průmyslu a obchodu.

 

Comments are closed.
Working Hours

  • Monday9am - 6pm
  • Tuesday9am - 6pm
  • Wednesday9am - 6pm
  • Thursday9am - 6pm
  • Friday9am - 6pm
  • SaturdayClosed
  • SundayClosed
Teachers

Charlie Brown
Web Designer
My name is Ruth. I grew up and studied in…
Jackson James
Web Designer
Praesent varius orci at erat lobortis lacinia. Morbi lectus metus,…